Výzva k šetření vodou

31. 7. 2019

Na základě upozornění Městského úřadu Telč žádám občany o omezení plýtvání vodou. Vzhledem ke stávajícímu suchu a  nepříznivé hydrogeologické situaci vyzývá vodoprávní úřad všechny občany a podnikatelské subjekty na území ORP Telč k šetření s vodou a k omezení odběrů povrchových i podzemních vod. Jedná se zejména o odběry vody pro účely mytí aut, zalévání hřišť, zahrad, trávníků, napouštění bazénů, kropení zpevněných ploch apod.

Upozorňuji všechny občany, že toto omezení se netýká jen vody z obecního vodovodu, ale i vody z vlastních studen, rybníků a potoků. Bez problémů je pouze zachycená voda dešťová, případně vyčištěná voda odpadní.

Zatím se nejedná o naprostý zákaz, ale v případě dalšího sucha nebo plýtvání vodou např. na mytí aut, bude naprostý zákaz nutný.

V této souvislosti bych chtěla požádat všechny majitele tzv. studní "na černo", aby si dali své majetkové věci do pořádku. Za nedovolený odběr podzemní vody jsou velmi vysoké pokuty. Navíc v době nedostatku vody na většině míst v republice budou tyto černé odběry postihovány opravdu přísně.

Předem děkuji všem občanům za spolupráci.

Jitka Krejčová